Phone Line Dropped Calls

SIU Medicine's primary phone line, 217-545-8000, is experiencing intermittent dropped calls. We apologize for this inconvenience and are working to correct this issue as soon as possible.

News

SIU Medical School Elects Student Class Officers

Published Date:

Medical students at Southern Illinois University School of Medicine in Springfield have been elected to leadership positions as officers, representatives and committee members for the 2016-17 school year.

Established in 1970, SIU School of Medicine assists the people of central and southern Illinois in meeting their health needs through education, patient care, research and community service. Its main number is 217-545-8000.

SIU School of Medicine Class of 2017 Officers

Sean Murray, son of John Murray of Round Lake and Kelly Murray of Lake Villa, was elected chair of the fourth-year class.

Erik Wright, son of Mark and Mary Jo Wright of Freeport, was elected vice chair of the fourth-year class.

Shawn Curry, son of Larry and Marta Curry of Bridgeport, was elected secretary of the fourth-year class.

Rachel Segal, daughter of Gary and Randi Segal of Rock Island, was elected treasurer of the fourth-year class.

Lindsey Atwood, daughter of John and Mary Atwood of Springfield, was elected class representative to the student general assembly.

Kyle Morgenstern, son of David and Becki Morgenstern of East Peoria, was elected class representative to the student general assembly.

Brock Kabat, son of Mark and Lori Kabat of Scheller, was elected as a member of the Organization of Student Representatives.

Class of 2017 Committee Members

Evyn Neumeister, daughter of Dr. Michael and Nadine Neumeister of Springfield, was elected to serve on the admissions committee and on the Year 4 curriculum committee.

BreeAnna Murphy, spouse of Mitch Murphy and daughter of Bill and Teena Groves of Springfield, was elected to serve on the community service committee and as volunteer coordinator.

Brittany Blaise, spouse of Matt Blaise and daughter of John and Jean Koch of Carbondale, was elected to serve on the doctoring committee.

Dan Summers, son of William and Linda Summers of Nashville, was elected to serve on the educational policy committee.

Alan Sutton, spouse of Jennifer Sutton and son of Ken and Alma Sutton of Burlington, Iowa, was elected to serve on the information management policy committee.

Michael Bernhardt, son of Thomas and Joan Bernhardt of Bloomington, was elected to serve on the library advisory committee.

Michael Ginnetti, son of Richard and Andrea Ginnetti of Bloomington, was elected to serve on the parking committee.

Samantha Cravens, daughter of Kevin and Suzette Cravens of Geneseo, was elected to serve on the student progress committee.

Christopher Tookey, son of Keith and Gerry Tookey of Washington, was elected to serve on the traffic appeals committee.

Austin Beason, son of Larry and Tracy Beason of Mattoon, was elected to serve on the Year 3 curriculum committee.

Kristin Terry, daughter of Walter Terry of Marissa and Linda Beierman of Belleville, was elected to serve on the Year 2 curriculum committee.

SIU School of Medicine Class of 2018 Officers

Jordan Markel, son of Paul and Shelle Markel of Bunker Hill, was elected chair of the third-year class and to serve on the doctoring committee.

Blake O’Connor, son of Don and Melinda O’Connor of Springfield, was elected vice chair of the third-year class.

Kyley Maxheimer, spouse of Erich Maxheimer and daughter of John and Erin Wyss of Mt. Pulaski and T.J. and Holly Surprenant of Washington, was elected secretary of the third-year class and to serve on the library advisory committee.

Alexis Scott, daughter of James and Jane Scott of Mapleton, was elected treasurer of the third-year class.

Thomas Hu, son of Michael and D’Ann Hu of Homer Glen, was elected class representative to the student general assembly.

Matt Faller, son of Greg and Carla Faller of Belleville, was elected class representative to the student general assembly.

Taylor Tabatabai, son of Fareed and Cara Tabatabai of Rochester, was elected as a member of the Organization of Student Representatives.

Class of 2018 Committee Members

Travis Wieland, son of Robert and Nancy Wieland of Laura, was elected to serve on the admissions committee.

Allen Ghareeb, son of George and Diana Ghareeb of Dunlap, was elected to serve on the community service committee and as volunteer coordinator.

Christina Goehl, daughter of Phillip and Karen Goehl of Quincy, was elected to serve on the educational policy committee.

Thomas Massutti, son of Thomas and Lori Massutti of Decatur, was elected to serve on the information management policy committee.

Andrianna Stephens, daughter of Clifford Watson of Maple Heights, Ohio, and Tara Lee of Cleveland, Ohio, was elected to serve on the student progress committee.

Siân Best, daughter of James and Mary Best of Champaign, was elected to serve on the Year 3 curriculum committee.

SIU School of Medicine Class of 2019 Officers

Brian Reinholz, son of Mark and Barb Reinholz of Waterloo, was elected chair of the second-year class.

Manjaap Sidhu, son of Jaswant and Nonie Sidhu of Carbondale, was elected vice chair of the second-year class.

Rory Mills, daughter of Pat and Julie Mills of Champaign, was elected secretary of the second-year class.

Jacob Lanter, son of Jeffrey and Debbie Lanter of Ellis Grove, was elected treasurer of the second-year class.

Kelly Roth, daughter of Gary and Jean Roth of Martinton, was elected class representative to the student general assembly, to the library advisory committee and to serve as volunteer coordinator.

Emily Samson, spouse of Christian Guachamin and daughter of Don and Carla Samson of Millstadt, was elected class representative.

Monica Stumpf, daughter of Fred and Tracy Stumpf of Alhambra, was elected as a member of the Organization of Student Representatives.

Class of 2019 Committee Members

Justin Sawyer, spouse of Stephanie Sawyer and son of Joe and Debbi Sawyer of Carlinville, was elected to serve on the admissions committee.

Catherine Brandt, daughter of James and Maureen Brandt of Bloomington, was elected to serve on the doctoring committee.

Ben Seadler, son of Dave and Kathy Seadler of Springfield, was elected to serve on the educational policy committee.

Mitch Kramer, son of Mike Kramer and Jenifer Crouse of Moline, was elected to serve on the information management policy committee.

Kyle Kirkover, son of Dennis and Linda Kirkover of Granite City, was elected to serve on the parking committee.

Karie Schwertman, spouse of Christopher Schwertman, and daughter of Frank and Debbie Hanfelder of Edwardsville and Kevin and Kelly Klette of Alhambra, was elected to serve on the student progress committee.

Sean O’Malley, son of Patrick and Leatha O’Malley of Georgetown, Texas, was elected to serve on the student-to-student handbook committee.

Reiana Mahan, daughter of Bonnie Mahan of Galatia and the late Roger Mahan, was elected to serve on the Year 2 curriculum committee.

Steven Ippolito, son of Steve and Eva Ippolito of Fox River Grove, was elected to serve on the traffic appeals committee.

SIU School of Medicine Class of 2020 Officers

Shelby Markel, daughter of Paul and Shelle Markel of Bunker Hill, was elected chair of the first-year class.

Aaron Hancock, son of Barry and Jennifer Hancock of Marion, was elected vice chair of the first-year class.

Kaitlin Gibson, daughter of David and Loretta Gibson of Bloomington, was elected secretary of the first-year class.

Josh Brandon, son of Michael and Mary Ann Brandon of Carrier Mills, was elected treasurer of the first-year class.

Jennifer Becker, daughter of Scott and Colleen Becker of Saint Jacob, was elected class representative to the student general assembly.

Peyton Crowe, daughter of Joseph Crowe and Cindy McFarland of Athens, was elected class representative.

Class of 2020 Committee Members

Catherine Richards, daughter of Robert Richards of Hannibal, Mo., and Rosanne Bonebrake of Quincy, was elected to serve on the student-to-student handbook committee.

Katie Lincoln, daughter of Craig and Diane Lincoln of Morris, was elected as volunteer coordinator.

Farris Abou-Hanna, son of Jeries and Khaula Abou-Hanna of Peoria, was elected to serve on the Year 1 curriculum committee.

Dolly Oseni, daughter of Tunji and Funmi Oseni of Chicago, was elected to serve on the Year 1 curriculum committee.

More from SIU News

Dawn Defraites & Stcy Grundy

Kenniebrew, McNeese awards celebrate champions of equity, inclusion

During the 2024 Alonzo Kenniebrew Lecture on February 8, Dr. Wendi El-Amin presented awards to honor individuals and a group who continue the challenging work Dr. Kenniebrew modeled, promoting inclusive excellence and equitable practices.
Farm succession series header

SIU Medicine offers virtual series on farm succession planning

Join us for an upcoming live virtual series, "Planning for the Farm's Future and Yours." The FFRI programs are designed to assist farmers and farm families in developing a succession plan for future generations.
Raj @ 3-Minute Thesis

Pharmacology grad student wins SIU 3-Minute Thesis competition

A trio of School of Medicine graduate students put their presentation skills to the test at the Three-Minute Thesis (3MT) competition on the Carbondale campus February 2. They summarized their research in 3 minutes or less using a single PowerPoint slide.